(Note: Swim, Duathlon and  5K Run listed in order, with place winners aftr each)

 Please scroll down for award winners.

SWIM RESULTS
1	26:08	COURTNEY FALLER	31
2	29:48	KEENE ADAMS 38
3	35:02 	STEVEN SCHLACTER 24
4	41:22	STACEY PEMBERTON 33
5	41:43	CHUCK HOOKER 48
6	42:00	JIM WESLEY 59
7	42:30	KRISTEIN CROSLEY 35

               Duathlon RESULTS
                 IonMan Duathlon
                   July 4, 2005
                 Mt Pleasant, SC
PLACE NO.  NAME                 TOWN               ST AG S RUN
===== ==== ==================== ================== == == = =====
    1  158 TOM MATHER           MP                    47 M 36:32
    2  155 STEVE FITCH          MT PL                 42 M 38:40
    3  313 PETE HASTINGS        GOOSE CRK             40 M 39:17
    4   40 ERIC RUCKEL          MOUNT PLEASANT     SC 40 M 40:00
    5   53 ETHAN RUCKEL         MOUNT PLEASANT     SC 12 M 42:21
    6  133 DAVID THOMAS         MT PLEASANT        SC 17 M 42:43
    7  180 MICHAEL THOMPSON                           35 M 43:18
    8  140 CRAIG COLEMAN        MP                    40 M 43:45
    9  175 ANDREW LEA           WATERBURY          NY 24 M 47:05
   10  115 JASON ROBBINS        CHARELSTON         SC 29 M 47:53
   11  154 ERIC MALINOWSKI      CHARLESTON            32 M 47:56
   12   36 SUSAN LIPSEY         FOLLY BEACH        SC 47 F 48:09
   13  182 MIKE FAIRBAIN        MP                    38 M 48:30
   14  176 KELLEN COONEY        CHARLESTON            22 M 48:41
   15   33 KATE BORG            DECATUR            GA 37 F 48:48
   16  161 STEVE STUBBS         IOP                   46 M 48:52
   17  163 KEN BRUNS            APEX               NC 39 M 48:58
   18  169 KENNETH DAIGLE       MP                    45 M 49:35
   19  177 TAMMY NOWLING        CHAS                  37 F 49:45
   20  157 WESLEY MATHR         MP                    13 M 50:42
   21  116 JON ROBBINS          CHARLESTON         SC 26 M 50:56
   22  114 STEVE MOSKOS         CHARLESTON         SC 43 M 51:25
   23  117 DANIEL SCHNAUTHIEL   MT PLEASANT        SC 37 M 51:37
   24   98 CINDY MCLAUGHLIN     MT PLEASANT        SC 32 F 51:44
   25  173 MATTHEW LEDFORD      CANDLER            NC 41 M 52:08
   26   78 STEVE DYER           MT PLEASANT        SC 37 M 52:40
   27   57 MICHAEL WALSH        CHARLESTON         SC 46 M 52:59
   28  142 REBECCA DIETRICH     CHARLESTON            23 F 53:09
   29  134 JOHN THORP           SULL IS            SC 47 M 53:14
   30  119 GOODWIN SMITH        MT PLEASANT        SC 35 M 53:17
   31   79 KENNETH HANGER       CHARLESTON         SC 53 M 53:44
   32   35 LAUREN LIPSEY        FOLLY BEACH        SC 21 F 53:50
   33  170 SYDNEY HAZEL         SUMMERVILLE           11 F 54:03
   34   39 JANE NORRGARD        CHARLESTON         SC 48 F 54:16
   35   99 CRISTIN MILLER       CHARLESTON         SC 29 F 54:19
   36  171 CAROL HAMLIN         SUMMERVILLE           24 F 54:57
   37   93 SHELLEY HASELDEN     MT PLEASANT        SC 39 F 56:11
   38  141 KEITH DUPREE         JAMES IS              41 M 56:51
   39  184 LANCE DAVIS          MP                    36 M 57:19
   40  172 ANDY REDING          MP                    35 M 57:20
   41  168 JESSIE BRIDGHAM      IOP                   10 F 57:22
   42   95 BETH HORTON          MT PLEASANT        SC 40 F 57:29
   43  120 JULIE STRAIN         PEACHTREE CITY     GA 39 F 57:49
   44  118 TRACEY SCHOCK        CHARLESTON         SC 28 F 58:04
   45   37 TANIS MANSEAU        MOUNT PLEASANT     SC 49 M 58:15
   46  178 KEELY ROBINSON       CHAS                  21 F 58:35
   47   97 AMY LIMA             SUMMERVILLE        SC 34 F 59:04
   48   55 ANNA SWAN            CHARLESTON         SC 16 F 59:39
   49  181 BLAIR BUCK           IOP                   23 F 59:43
   50  139 MELISSA COLEMAN      MT P                  39 F 59:57
   51  179 SARAH TAPP           SUMMERVILLE           22 F 59:58
   52   60 MEGAN BOBOMINI       SULL IS            SC 21 F 60:55
   53  160 THAD SCHMENK         DANIEL IS             30 M 61:03
   54  164 HARRIS MYERS         MT P                  48 M 61:16
   55   77 LELSY DAVIDSON       ISLE OF PALMS      SC 42 F 61:20
   56   56 STEVE SWAN           CHARLESTON         SC 57 M 61:27
   57   75 SUZANNE CAMPBELL     MT PLEASANT        SC 23 F 64:17
   58  100 PETE MONCADA         MT PLEASANT        SC 57 M 64:40
   59  159 JAMES MONAHAN                              44 M 65:45
   60  156 SCOTT OPPONLANDER    CHARLESTON            35 M 65:52
   61  167 HEATHER MCINTOSH     MP                    32 F 66:48
   62  162 SAMUEL JONES         MT PL                 37 F 67:18
   63  113 SHANE MORRIS         MT PLEASANT        SC 39 M 67:56
   64   34 RUSSELL DONNELLY     GOOSE CREEK           64 M 68:34
   65  137 KEN WINGATE          COLUMBIA           SC 45 M 69:42
   66   54 STUART SAUNDERS      MOUNT PLEASANT     SC 39 M 70:30
   67  138 KENNETH WOOTEN III   KINGSTREE          SC 25 M 70:48
   68   58 BRANDY BAIRD         JOHNSON CITYU      TN 31 F 71:41
   69  185 FARRAH YON           GAINSEVILLE        GA 28 F 72:33
   70  193 JAmEY YON            GAINESVILLE        GA 39 M 72:35
   71   74 KEVIN CAMPBELL       MT PLEASANT        SC 56 M 72:40
   72  183 TOM ABBOTT                                 34 M 73:46
   73   38 JOAN MULVIHILL       CHARLESTON         SC 60 F 78:58

                 IonMan Duathlon
                   July 4, 2005                 Mt Pleasant, SC
        AGE-GROUP RESULTS
OVERALL FEMALE WINNERS
    1 SUSAN LIPSEY         47 FOLLY BEACH        SC   48:09
    2 KATE BORG            37 DECATUR            GA   48:48
    3 TAMMY NOWLING        37 CHAS                    49:45
OVERALL MALE WINNERS
    1 TOM MATHER           47 MP                      36:32
    2 STEVE FITCH          42 MT PL                   38:40
    3 PETE HASTINGS        40 GOOSE CRK               39:17
FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
    1 SYDNEY HAZEL         11 SUMMERVILLE             54:03
    2 JESSIE BRIDGHAM      10 IOP                     57:22
MALE AGE GROUP:  1 - 14
    1 ETHAN RUCKEL         12 MOUNT PLEASANT     SC   42:21
    2 WESLEY MATHR         13 MP                      50:42
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 ANNA SWAN            16 CHARLESTON         SC   59:39
MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 DAVID THOMAS         17 MT PLEASANT        SC   42:43
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 REBECCA DIETRICH     23 CHARLESTON              53:09
    2 LAUREN LIPSEY        21 FOLLY BEACH        SC   53:50
    3 CAROL HAMLIN         24 SUMMERVILLE             54:57
MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 ANDREW LEA           24 WATERBURY          NY   47:05
    2 KELLEN COONEY        22 CHARLESTON              48:41
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 CRISTIN MILLER       29 CHARLESTON         SC   54:19
    2 TRACEY SCHOCK        28 CHARLESTON         SC   58:04
    3 FARRAH YON           28 GAINSEVILLE        GA 1:12:33
MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 JASON ROBBINS        29 CHARELSTON         SC   47:53
    2 JON ROBBINS          26 CHARLESTON         SC   50:56
    3 KENNETH WOOTEN III   25 KINGSTREE          SC 1:10:48
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 CINDY MCLAUGHLIN     32 MT PLEASANT        SC   51:44
    2 AMY LIMA             34 SUMMERVILLE        SC   59:04
    3 HEATHER MCINTOSH     32 MP                    1:06:48
MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 ERIC MALINOWSKI      32 CHARLESTON              47:56
    2 THAD SCHMENK         30 DANIEL IS             1:01:03
    3 TOM ABBOTT           34                       1:13:46
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 SHELLEY HASELDEN     39 MT PLEASANT        SC   56:11
    2 JULIE STRAIN         39 PEACHTREE CITY     GA   57:49
    3 MELISSA COLEMAN      39 MT P                    59:57
MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 MICHAEL THOMPSON     35                         43:18
    2 MIKE FAIRBAIN        38 MP                      48:30
    3 KEN BRUNS            39 APEX               NC   48:58
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 BETH HORTON          40 MT PLEASANT        SC   57:29
    2 LELSY DAVIDSON       42 ISLE OF PALMS      SC 1:01:20
MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 ERIC RUCKEL          40 MOUNT PLEASANT     SC   40:00
    2 CRAIG COLEMAN        40 MP                      43:45
    3 STEVE MOSKOS         43 CHARLESTON         SC   51:25
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 JANE NORRGARD        48 CHARLESTON         SC   54:16
MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 STEVE STUBBS         46 IOP                     48:52
    2 KENNETH DAIGLE       45 MP                      49:35
    3 MICHAEL WALSH        46 CHARLESTON         SC   52:59
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 KENNETH HANGER       53 CHARLESTON         SC   53:44
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 STEVE SWAN           57 CHARLESTON         SC 1:01:27
    2 PETE MONCADA         57 MT PLEASANT        SC 1:04:40
    3 KEVIN CAMPBELL       56 MT PLEASANT        SC 1:12:40
FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
    1 JOAN MULVIHIL L      60 CHARLESTON         SC 1:18:58
MALE AGE GROUP:  60 - 99
    1 RUSSELL DONNELLY     64 GOOSE CREEK           1:08:34

              5K RUN RESULTS
                 IonMan Duathlon
                   July 4, 2005
                 Mt Pleasant, SC
PLACE NO.  NAME                 TOWN               ST AG S RUN
===== ==== ==================== ================== == == = =====
    1  667 ROBERT KILLIAN       FT KIRK            LA 23 M 17:39
    2  217 DANIEL MCDOWELL      FAYETTEVILLE       SC 38 M 18:25
    3  655 DANIEL VINCENT       MT PLEASANT        SC 17 M 19:02
    4  662 WILLIAM BOONE        MP                    34 M 19:12
    5  278 BRATTON FENNELL      MT PLEASANT        SC 41 M 19:42
    6  643 DAVID MCLAUGHLIN     MT PLEASANT        SC 36 M 19:56
    7  275 TODD ERICSSON        JOHNS IS           SC 36 M 21:09
    8  670 JOHN HELFRICK        GREENSBORO         NC 43 M 21:09
    9  658 CRAIG RICHARD        MT PLEASANT           39 M 21:11
   10  300 CRAIG LEACH          MT PLEASANT        SC 34 M 21:29
   11  220 MARC REGNIER         CHARLESTON         SC 48 M 21:33
   12  165 HF HISER             MP                    48 F 21:51
   13  238 BARRY SCHNEIDERMAN   MOUNT PLEASANT     SC 52 M 22:03
   14  663 JOHN SNEED           MP                    62 M 22:26
   15  216 KURT KEHLENBECK      DANIEL ISLAND      SC 45 M 22:29
   16  665 PAUL BROWN           GOOSE CRK             56 M 22:34
   17  280 MARKHAM GARTLEY      ISLE OF PLAMS      SC 17 M 22:56
   18  235 UNHWA RUCKEL         MOUNT PLEASANT     SC 37 F 23:00
   19  681 HEATHER DYER         MP                    30 F 23:01
   20  654 KENNETH TERRELL      GOOSE CRK          SC 44 M 23:13
   21  657 STEVE HART           ANDREWS               53 M 23:27
   22  689 VINCE GRAHAM         MP                    41 M 23:33
   23  642 DAVID MARTIN         DULUTH             GA 34 M 23:34
   24  295 HERBERT HASELL       ATLANTA            GA 38 M 23:42
   25  652 JUDY RANGEL          ATLANTA            GA 37 F 24:06
   26  257 DANIEL CLERICI       MT PLEASANT        SC 38 M 24:18
   27  256 JORDAN CASEY         CHARELTON          SC 18 F 24:28
   28  676 BRIAN KELLER         MP                    37 M 24:31
   29  653 ABBY SIMON           MT PLEASANT        SC 34 F 24:39
   30  659 LAYNE MATHER         MT P                  11 M 24:53
   31  299 MIKE KELLY           MT PLEASANT        SC 50 M 25:09
   32  219 GARY MELVILLE        CHARLESTON         SC 60 M 25:13
   33  200 ROBERT AYDELO TTE    LADSON             SC 55 M 25:16
   34  644 RON MCNUTT           JOHNS IS           SC 37 M 25:29
   35  234 DAVE ROSENGREN       MOUNT PLEASANT     SC 50 M 25:47
   36  236 NATHAN SAUNDERS      MOUNT PLEASANT     SC 10 M 26:10
   37  686 STEVEN KENDRICK      MP                    37 M 26:12
   38  215 JOHN GOLDING         MOUNT PLEASANT     SC 37 M 26:41
   39  294 JOANNE GRANT         MT PLEASANT        SC 46 F 26:53
   40  680 CHRIS HOFSTEDT       LARCHMOST          NY 39 F 26:54
   41  682 PHIL DILLON          IOP                   51 M 26:55
   42  277 ANDREA FARRELL       MT PLEASANT        SC 32 F 26:55
   43  136 JAMIE VOLLENWEIDER   MT PLEASANT        SC 25 F 26:56
   44  677 LINDSAY PALMER       WA                 SC 24 F 27:22
   45  685 JENNIFER DAILY       CHARLOTTE          NC 36 F 28:01
   46  687 HANNAH MORRIS        MP                    33 F 28:07
   47  672 BILL VOLLENWEIDER    GROSSE ILE         MI 55 M 29:14
   48  673 JEFFREY KERNER       MP                    56 M 29:41
   49  259 MARY VAN CONNORS     MT PLEASANT        SC 40 F 29:43
   50  297 PATRICIA HUTCHINSON  MT PLEASANT        SC 38 F 29:46
   51  651 MICHAEL PURCELL      MT PLEASANT        SC 35 M 29:47
   52  646 MARY MOORE           MT PLEASANT        SC 36 F 29:49
   53  645 THOMAS MEDDAUGH      MT PLEASANT        SC 62 M 29:51
   54  669 SALLY HYLAND         MP                    18 F 29:52
   55  656 WESLEY HAYNES        MT PLEASANT           66 M 29:53
   56  279 CORTNEY FISHER       CHARLESTON         SC 20 F 29:54
   57  274 ELIZABETH EBLE       MT PLEASANT        SC 51 F 30:04
   58  218 TONYA MCDOWELL       FAYETTEVILLE       WV 43 F 30:07
   59  688 CAROLINE JOHNSON     MP                    37 F 30:14
   60  258 JUDY COMEN           MT PLEASANT        SC 42 F 30:39
   61  233 CYNTHIA ROSENGREN    MOUNT PLEASANT     SC 45 F 30:59
   62  668 ANNA HYLAND          MP                    19 F 31:02
   63  647 JANIE MORRIS         MT PLEASANT        SC 40 F 31:48
   64  666 GRETCHEN SEIF        DANILE IS             35 F 31:49
   65  255 RICHARD CARTER       WALTERBORO         SC 33 M 32:04
   66  649 CHAd PARNELL         SUMMERVILLE        SC 28 M 32:04
   67  678 CHARLIE CUMBAA       MP                    52 M 32:06
   68  239 DAWN ALLEN           N CHARLESTON       SC 46 F 32:19
   69  650 DOUGLAS PATTERSON    MT PLEASANT        SC 40 M 32:58
   70  674 LISA KELLER          MP                    34 F 33:34
   71  675 DENISE DEVINE        MP                    34 F 33:35
   72  213 SHERRIL BEAN         CHARLESTON         SC 51 F 33:53
   73  660 REGINA CONDY         MP                    40 M 34:26
   74  237 SARAH SAUNDERS       MOUNT PLEASANT     SC 40 F 34:41
   75  691 SAM WINGATE                                09 M 34:51
   76  195 JEFF WINGATE         MP                    42 M 34:52
   77  671 DEBRA VOLLENWEIDER   MP                    52 F 35:27
   78  664 NANCEE SNEED         MP                    61 F 35:32
   79  298 MICQUEL HUTMAKER     MT PLEASANT        SC 50 F 35:34
   80  661 ALEX CONDY           MP                    14 F 35:44
   81  240 DEBBIE BACZEWSKI     N CHARLESTON       SC 45 F 36:09
   82  293 ROSALIND GIDDENS     CAHRELSTON         SC 55 F 36:10
   83  648 JUDI OLMSTEAD        MT PLEASANT        SC 45 F 36:11
   84  273 MARIE CUNNINGHAM     HANAAHN            SC 51 F 36:48
   85  679 MARILEEN CUMBAA      MP                    51 F 37:38
   86  690 RIC FERMO            DANI IS               46 M 37:57
   87  254 SHANA CAPOROSSI      CHARLESTON         SC 36 F 40:18
   88  214 DONNA LEA BROWN      CHARLESTON         SC 68 F 41:03
   89  684 OLIVIA COEN          MP                    11 F 42:51
   90  683 JOE COEN             MP                    42 M 42:53

                 IonMan 5K Run Awards
                   July 4, 2005
                 Mt Pleasant, SC
        AGE-GROUP RESULTS
OVERALL FEMALE WINNERS
    1 HF HISER             48 MP                      21:51
    2 UNHWA RUCKEL         37 MOUNT PLEASANT     SC   23:00
    3 HEATHER DYER         30 MP                      23:01
OVERALL MALE WINNERS
    1 ROBERT KILLIAN       23 FT KIRK            LA   17:39
    2 DANIEL MCDOWELL      38 FAYETTEVILLE       SC   18:25
    3 DANIEL VINCENT       17 MT PLEASANT        SC   19:02
FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
    1 ALEX CONDY           14 MP                      35:44
    2 OLIVIA COEN          11 MP                      42:51
MALE AGE GROUP:  1 - 14
    1 LAYNE MATHER         11 MT P                    24:53
    2 NATHAN SAUNDERS      10 MOUNT PLEASANT     SC   26:10
    3 SAM WINGATE          09                         34:51
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 JORDAN CASEY         18 CHARELTON          SC   24:28
    2 SALLY HYLAND         18 MP                      29:52
    3 ANNA HYLAND          19 MP                      31:02
MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 MARKHAM GARTLEY      17 ISLE OF PLAMS      SC   22:56
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 LINDSAY PALMER       24 WA                 SC   27:22
    2 CORTNEY FISHER       20 CHARLESTON         SC   29:54
MALE AGE GROUP:  20 - 24
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 JAMIE VOLLENWEIDER   25 MT PLEASANT        SC   26:56
MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 CHAd PARNELL         28 SUMMERVILLE        SC   32:04
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 ABBY SIMON           34 MT PLEASANT        SC   24:39
    2 ANDREA FARRELL       32 MT PLEASANT        SC   26:55
    3 HANNAH MORRIS        33 MP                      28:07
MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 WILLIAM BOONE        34 MP                      19:12
    2 CRAIG LEACH          34 MT PLEASANT        SC   21:29
    3 DAVID MARTIN         34 DULUTH             GA   23:34
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 JUDY RANGEL          37 ATLANTA            GA   24:06
    2 CHRIS HOFSTEDT       39 LARCHMOST          NY   26:54
    3 JENNIFER DAILY       36 CHARLOTTE          NC   28:01
MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 DAVID MCLAUGHLIN     36 MT PLEASANT        SC   19:56
    2 TODD ERICSSON        36 JOHNS IS           SC   21:09
    3 CRAIG RICHARD        39 MT PLEASANT             21:11
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 MARY VAN CONNORS     40 MT PLEASANT        SC   29:43
    2 TONYA MCDOWELL       43 FAYETTEVILLE       WV   30:07
    3 JUDY COMEN           42 MT PLEASANT        SC   30:39
MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 BRATTON FENNELL      41 MT PLEASANT        SC   19:42
    2 JOHN HELFRICK        43 GREENSBORO         NC   21:09
    3 KENNETH TERRELL      44 GOOSE CRK          SC   23:13
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 JOANNE GRANT         46 MT PLEASANT        SC   26:53
    2 CYNTHIA ROSENGREN    45 MOUNT PLEASANT     SC   30:59
    3 DAWN ALLEN           46 N CHARLESTON       SC   32:19
MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 MARC REGNIER         48 CHARLESTON         SC   21:33
    2 KURT KEHLENBECK      45 DANIEL ISLAND      SC   22:29
    3 RIC FERMO            46 DANI IS                 37:57
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 ELIZABETH EBLE       51 MT PLEASANT        SC   30:04
    2 SHERRIL BEAN         51 CHARLESTON         SC   33:53
    3 DEBRA VOLLENWEIDER   52 MP                      35:27
MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 BARRY SCHNEIDERMAN   52 MOUNT PLEASANT     SC   22:03
    2 STEVE HART           53 ANDREWS                 23:27
    3 MIKE KELLY           50 MT PLEASANT        SC   25:09
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 ROSALIND GIDDENS     55 CAHRELSTON         SC   36:10
MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 PAUL BROWN           56 GOOSE CRK               22:34
    2 ROBERT AYDELO TTE    55 LADSON             SC   25:16
    3 BILL VOLLENWEIDER    55 GROSSE ILE         MI   29:14
FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
    1 NANCEE SNEED         61 MP                      35:32
    2 DONNA LEA BROWN      68 CHARLESTON         SC   41:03
MALE AGE GROUP:  60 - 99
    1 JOHN SNEED           62 MP                      22:26
    2 GARY MELVILLE        60 CHARLESTON         SC   25:13
    3 THOMAS MEDDAUGH      62 MT PLEASANT        SC   29:51