DANIEL ISLAND DUATHLON
                April 24, 2005
                DANIEL ISL, SC

Note: Bike Split includes both transitions.

        Place                                                    run1  run1 BIKE    BIKE BIKE    BIKE Run2 RUN2           RUN
          in                                                      Cum   Cum Splt   Split  Cum     Cum  Spt Splt           Cum
Place Division  NO. NAME                 TOWN           ST AGE S  Plc  Time  Plc    Time  Plc    Time  Plc Time PLACE    Time
===== ======== ==== ==================== ============== == === = ==== ===== ==== ======= ==== ======= ==== ===== ==== =======
    1   1/1     513 DAVID LYLE           AIKEN          SC 28 M    1 16:30    1   53:15    1 1:09:45    1 17:01    1 1:26:46
    2   1/18    418 RUSTY SMITH          MONCKS CRNR    SC 45 M    5 19:45    8   58:24    4 1:18:09    3 19:54    2 1:38:03
    3   2/18    514 JAMES SCHEER         CHARLESTON     SC 48 M    2 19:28    9   58:52    5 1:18:20    4 20:10    3 1:38:30
    4   1/4     282 MATTHEW KAPLAN       CHARLESTON     SC 21 M    7 20:30    3   56:10    2 1:16:40   12 22:38    4 1:39:18
    5   3/18    428 EUGEN TSCHUDY        WANDO          SC 40 M    8 20:35    7   57:55    6 1:18:30    5 21:24    5 1:39:54
    6   1/5     265 PATRICK BOYLE        CHARLOTTE      NC 32 M   12 20:56    6   57:34    7 1:18:30    8 22:07    6 1:40:37
    7   1/5     515 NANCY THOMAS         MT PLEASANT    SC 45 F   16 21:52    5   57:02    9 1:18:54   33 25:53    7 1:44:47
    8   1/7     299 ED PARSONS           MYRTLE BCH     SC 37 M   25 23:07    2   55:31    8 1:18:38   43 26:44    8 1:45:22
    9   2/5     289 MATT MCDONALD        CHARLESTON     SC 33 M   17 22:00   11 1:00:25   10 1:22:25   17 23:29    9 1:45:54
   10   2/7     502 JJ SCHWARTZ          GREENVILLE     SC 37 M   10 20:44   12 1:03:46   11 1:24:30    6 21:35   10 1:46:05
   11   4/18    262 JOSEPH ARAKAS        N MYTRTLE BCH  SC 41 M   11 20:52   13 1:03:53   12 1:24:45   25 24:43   11 1:49:28
   12   3/7     290 TIMOTHY MCDONALD     COLUMBIA       SC 35 M   19 22:07   22 1:06:05   18 1:28:12    9 22:22   12 1:50:34
   13   1/6     286 LEON LOCKLEAR        MT PLEASANT    SC 52 M   23 22:53   14 1:04:37   15 1:27:30   15 23:14   13 1:50:44
   14   5/18    274 PHILIP DRAKE         CHARLESTON     SC 41 M   24 22:56   16 1:04:44   16 1:27:40   14 23:13   14 1:50:53
   15   4/7     523 BRADFORD JOHNSON     MT PLEASANT    SC 36 M   14 21:45   24 1:06:07   17 1:27:52   16 23:16   15 1:51:08
   16   6/18    437 BRUCE WOODS          MT PLEASANT    SC 42 M   43 25:52   10   59:10   13 1:25:02   41 26:40   16 1:51:42
   17   2/4     272 TREVOR DOUGLAS       CHARELSTON     SC 22 M    4 19:35   36 1:10:55   27 1:30:30    7 22:00   17 1:52:30
   18   3/4     501 BEN PETIT            N CHARLESTON   SC 22 M    9 20:42   33 1:09:23   24 1:30:05   10 22:26   18 1:52:31
   19   3/5     300 CHARELS PINGREE      CHARLESTON     SC 33 M   20 22:23   17 1:04:47   14 1:27:10   29 25:26   19 1:52:36
   20   1/3     409 NORA SHEPARD         CHARLESTON     SC 27 F   30 23:52   19 1:04:53   20 1:28:45   19 23:51   20 1:52:36
   21   7/18    438 KERRY WRIGHT         CHARLESTON     SC 42 M   29 23:45   18 1:04:51   19 1:28:36   21 24:19   21 1:52:55
   22   8/18    522 GEORGE DUNLEAVY      MT PLEASANT    SC 45 M    3 19:30   45 1:14:18   35 1:33:48    2 19:42   22 1:53:30
   23   1/2     284 RICHARD LANDSMAN     SUMMERVILLE    SC 61 M   22 22:27   25 1:06:40   22 1:29:07   24 24:40   23 1:53:47
   24   4/5     270 HAL COBB             CHARLESTON     SC 34 M   15 21:50   35 1:09:59   30 1:31:49   11 22:29   24 1:54:18
   25   9/18    269 DARRYL COBB          MT PLEASANT    SC 41 M   33 24:20   15 1:04:40   21 1:29:00   34 25:53   25 1:54:53
   26   1/3     279 NEIL HINCHEY         MT PLEASANT    SC 30 F   28 23:33   28 1:07:23   28 1:30:56   22 24:22   26 1:55:18
   27  10/18    407 MARC REGNIER         CHARLESTON     SC 48 M   35 24:36   20 1:05:17   23 1:29:53   47 27:23   27 1:57:16
   28  11/18    512 MARK ELLISON         CHARLESTON     SC 43 M   26 23:29   29 1:07:39   29 1:31:08   36 26:19   28 1:57:27
   29   5/7     408 SCOTT SEGARS         COLUMBIA       SC 35 M   32 24:12   30 1:07:58   31 1:32:10   30 25:28   29 1:57:38
   30   2/6     273 VAL DOUIS            DANIEL IS      SC 53 M   27 23:31   27 1:06:55   26 1:30:26   50 27:35   30 1:58:01
   31   5/5     430 JUSTIN WARD          MT PLEASANT    SC 32 M    6 20:25   46 1:14:35   36 1:35:00   13 23:11   31 1:58:11
   32  12/18    287 JUSTIN LUCEY         MT PLEASANT    SC 44 M   37 24:56   21 1:05:25   25 1:30:21   53 28:08   32 1:58:29
   33   1/5     410 CAROLINE SINKLER     CHARLESTON     SC 39 F   51 26:28   26 1:06:42   33 1:33:10   31 25:39   33 1:58:49
   34   2/2     280 NEIL JACOBS          SUMMERVILLE    SC 62 M   56 27:01   23 1:06:06   32 1:33:07   37 26:19   34 1:59:26
   35   1/4     283 LAUREN KENT          N CHARLESTON   SC 24 F   21 22:25   37 1:11:15   34 1:33:40   35 26:00   35 1:59:40
   36   6/7     298 JOHN OLIVER          CHARLESTON     SC 37 M   55 26:53   31 1:08:35   37 1:35:28   39 26:21   36 2:01:49
   37  13/18    292 RICK MOORE           CHARLESTON     SC 47 M   38 25:10   38 1:11:55   41 1:37:05   28 25:12   37 2:02:17
   38   2/4     267 BLAIR BUCK           ISLE OF PALMS  SC 22 F   31 23:56   40 1:12:42   40 1:36:38   32 25:48   38 2:02:26
   39   2/3     275 STACY FERNIM         ISLE OF PALMS  SC 33 F   54 26:37   34 1:09:38   39 1:36:15   46 27:02   39 2:03:17
   40   2/3     268 KATIE BUSS           DANIEL IS      SC 29 F   44 26:00   48 1:14:51   48 1:40:51   20 24:09   40 2:05:00
   41   3/6     278 JOSPEH GUNTER        CHARLESTON     SC 58 M   39 25:13   41 1:12:57   43 1:38:10   45 27:01   41 2:05:11
   42  14/18    526 BRETT BENNETT        MT PLEASANT    SC 43 M   36 24:44   49 1:15:39   46 1:40:23   26 24:49   42 2:05:12
   43   7/7     504 THAD RAY             CHARLESTON     SC 37 M   34 24:24   44 1:14:01   44 1:38:25   44 26:52   43 2:05:17
   44   2/5     277 KRISTIN GRAZIANO     CHARLESTON     SC 38 F   57 27:18   32 1:08:46   38 1:36:04   57 29:42   44 2:05:46
   45  15/18    506 GREG HENRY           MT PLEASANT    SC 47 M   49 26:26   43 1:13:41   45 1:40:07   40 26:33   45 2:06:40
   46   3/5     281 STACEY JOHNSON       ISLE OF PALMS  SC 36 F   18 22:05   52 1:22:20   50 1:44:25   18 23:38   46 2:08:03
   47   3/3     266 KERRY BRINE          DANIEL IS      SC 28 F   45 26:00   47 1:14:47   47 1:40:47   51 27:39   47 2:08:26
   48   2/5     276 JANNETTE FINCH       CHARLESTON     SC 43 F   59 27:30   42 1:13:39   49 1:41:09   52 27:45   48 2:08:54
   49  16/18    521 TOM DUNLEAVY         MT PLEASANT    SC 43 M   40 25:17   39 1:12:03   42 1:37:20   60 31:58   49 2:09:18
   50   3/5     291 Ann MOORE            CHARLESTON     SC 48 F   60 27:40   50 1:17:42   51 1:45:22   58 29:48   50 2:15:10
   51   4/6     511 PHIL DILLON          ISLE OF PALMS  SC 51 M   48 26:25   53 1:22:31   53 1:48:56   38 26:20   51 2:15:16
   52   4/5     297 JANE NORRGARD        CHARLESOTN     SC 48 F   61 27:41   51 1:18:09   52 1:45:50   56 29:41   52 2:15:31
   53   4/5     264 ELIZABETH BOYLE      SULLIVANS IS   SC 36 F   53 26:31   55 1:23:04   55 1:49:35   48 27:25   53 2:17:00
   54  17/18    288 LORCAN LUCEY         MT PLEASANT    SC 42 M   52 26:30   54 1:23:03   54 1:49:33   49 27:28   54 2:17:01
   55   5/6     505 ROBERT AYDELOTTE     LADSON         SC 55 M   42 25:38   56 1:24:27   56 1:50:05   55 28:20   55 2:18:25
   56   3/3     429 ALICIA WARD          MT PLEASANT    SC 30 F   58 27:21   57 1:25:34   57 1:52:55   54 28:09   56 2:21:04
   57   3/4     295 LYNN MULVIHILL       CHARLESTON     SC 23 F   41 25:20   63 1:34:26   62 1:59:46   27 24:51   57 2:24:37
   58   4/4     285 BETH LEVER           CHARELSTON     SC 24 F   46 26:21   64 1:34:37   63 2:00:58   23 24:24   58 2:25:22
   59   4/4     271 JOSEPH COKER         CHARELSTON     SC 21 M   50 26:27   62 1:33:18   61 1:59:45   42 26:40   59 2:26:25
   60   5/5     524 CHANDELLE SUMMER     GAINESVILLE    GA 46 F   47 26:23   59 1:28:07   58 1:54:30   61 32:01   60 2:26:31
   61   5/5     525 SANDI TURNER         ATHENS         GA 36 F   63 29:20   61 1:29:41   60 1:59:01   62 33:35   61 2:32:36
   62   6/6     516 BRUCE CALDWELL       SUMMERVILLE    SC 57 M   62 27:58   65 1:34:50   64 2:02:48   59 31:45   62 2:34:33
   63   1/3     503 JEAN HILLOCK         KIAWAH IS      SC 56 F   64 32:44   58 1:25:56   59 1:58:40   64 36:55   63 2:35:35
   64   1/1     294 JOAN MULVIHILL       CHARLESTON     SC 60 F   65 34:26   60 1:28:49   65 2:03:15   63 35:44   64 2:38:59
   65  18/18    263 DAVID BARNETT        CHARLESTON     SC 45 M   13 21:23    4   56:12    3 1:17:35
   66   2/3     701 MARY MARTIN          JACKSONVILLE   FL 51 F   66 48:51
   67   3/3     702 JACKIE TURNER        ALPHARETTA     GA 53 F   67 52:40

Note: Bike Split includes both transitions.


        AGE-GROUP RESULTS

            DANIEL ISLAND DUATHLON
                April 24, 2005
                DANIEL ISL, SC

OVERALL MALE WINNERS
    1 DAVID LYLE           28 AIKEN              SC 1:26:46
    2 RUSTY SMITH          45 MONCKS CRNR        SC 1:38:03
    3 JAMES SCHEER         48 CHARLESTON         SC 1:38:30
OVERALL FEMALE WINNERS
    1 NANCY THOMAS         45 MT PLEASANT        SC 1:44:47
    2 NORA SHEPARD         27 CHARLESTON         SC 1:52:36
    3 NEIL HINCHEY         30 MT PLEASANT        SC 1:55:18
FEMALE AGE GROUP:  11 - 19
MALE AGE GROUP:  11 - 19
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 LAUREN KENT          24 N CHARLESTON       SC 1:59:40
    2 BLAIR BUCK           22 ISLE OF PALMS      SC 2:02:26
    3 LYNN MULVIHILL       23 CHARLESTON         SC 2:24:37
    4 BETH LEVER           24 CHARELSTON         SC 2:25:22
MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 MATTHEW KAPLAN       21 CHARLESTON         SC 1:39:18
    2 TREVOR DOUGLAS       22 CHARELSTON         SC 1:52:30
    3 BEN PETIT            22 N CHARLESTON       SC 1:52:31
    4 JOSEPH COKER         21 CHARELSTON         SC 2:26:25
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 KATIE BUSS           29 DANIEL IS          SC 2:05:00
    2 KERRY BRINE          28 DANIEL IS          SC 2:08:26
MALE AGE GROUP:  25 - 29
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 STACY FERNIM         33 ISLE OF PALMS      SC 2:03:17
    2 ALICIA WARD          30 MT PLEASANT        SC 2:21:04
MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 PATRICK BOYLE        32 CHARLOTTE          NC 1:40:37
    2 MATT MCDONALD        33 CHARLESTON         SC 1:45:54
    3 CHARELS PINGREE      33 CHARLESTON         SC 1:52:36
    4 HAL COBB             34 CHARLESTON         SC 1:54:18
    5 JUSTIN WARD          32 MT PLEASANT        SC 1:58:11
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 CAROLINE SINKLER     39 CHARLESTON         SC 1:58:49
    2 KRISTIN GRAZIANO     38 CHARLESTON         SC 2:05:46
    3 STACEY JOHNSON       36 ISLE OF PALMS      SC 2:08:03
    4 ELIZABETH BOYLE      36 SULLIVANS IS       SC 2:17:00
    5 SANDI TURNER         36 ATHENS             GA 2:32:36
MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 ED PARSONS           37 MYRTLE BCH         SC 1:45:22
    2 JJ SCHWARTZ          37 GREENVILLE         SC 1:46:05
    3 TIMOTHY MCDONALD     35 COLUMBIA           SC 1:50:34
    4 BRADFORD JOHNSON     36 MT PLEASANT        SC 1:51:08
    5 SCOTT SEGARS         35 COLUMBIA           SC 1:57:38
    6 JOHN OLIVER          37 CHARLESTON         SC 2:01:49
    7 THAD RAY             37 CHARLESTON         SC 2:05:17
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 JANNETTE FINCH       43 CHARLESTON         SC 2:08:54
MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 EUGEN TSCHUDY        40 WANDO              SC 1:39:54
    2 JOSEPH ARAKAS        41 N MYTRTLE BCH      SC 1:49:28
    3 PHILIP DRAKE         41 CHARLESTON         SC 1:50:53
    4 BRUCE WOODS          42 MT PLEASANT        SC 1:51:42
    5 KERRY WRIGHT         42 CHARLESTON         SC 1:52:55
    6 DARRYL COBB          41 MT PLEASANT        SC 1:54:53
    7 MARK ELLISON         43 CHARLESTON         SC 1:57:27
    8 JUSTIN LUCEY         44 MT PLEASANT        SC 1:58:29
    9 BRETT BENNETT        43 MT PLEASANT        SC 2:05:12
   10 TOM DUNLEAVY         43 MT PLEASANT        SC 2:09:18
   11 LORCAN LUCEY         42 MT PLEASANT        SC 2:17:01
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Ann MOORE            48 CHARLESTON         SC 2:15:10
    2 JANE NORRGARD        48 CHARLESOTN         SC 2:15:31
    3 CHANDELLE SUMMER     46 GAINESVILLE        GA 2:26:31
MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 GEORGE DUNLEAVY      45 MT PLEASANT        SC 1:53:30
    2 MARC REGNIER         48 CHARLESTON         SC 1:57:16
    3 RICK MOORE           47 CHARLESTON         SC 2:02:17
    4 GREG HENRY           47 MT PLEASANT        SC 2:06:40
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 LEON LOCKLEAR        52 MT PLEASANT        SC 1:50:44
    2 VAL DOUIS            53 DANIEL IS          SC 1:58:01
    3 PHIL DILLON          51 ISLE OF PALMS      SC 2:15:16
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 JEAN HILLOCK         56 KIAWAH IS          SC 2:35:35
MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 JOSPEH GUNTER        58 CHARLESTON         SC 2:05:11
    2 ROBERT AYDELOTTE     55 LADSON             SC 2:18:25
    3 BRUCE CALDWELL       57 SUMMERVILLE        SC 2:34:33
FEMALE AGE GROUP:  60 - 96
    1 JOAN MULVIHILL       60 CHARLESTON         SC 2:38:59
MALE AGE GROUP:  60 - 96
    1 RICHARD LANDSMAN     61 SUMMERVILLE        SC 1:53:47
    2 NEIL JACOBS          62 SUMMERVILLE        SC 1:59:26